Poniedziałek 25 Listopad 2024, Elżbiety, Katarzyny, Klemensa Firma Oferta Nasze atuty Współpraca Kontakt
Aktualności
Archiwum
Dokumentacja
Rekomendacje
Praca

 
Zaokrąglenie opłaty od apelacji (29.11.2006)
Na mocy powołanego przepisu każda opłata sądowa winna zostać uiszczona w kwocie pełnych złotych. Jeśli z obliczenia matematycznego np. w przypadku opłaty stosunkowej stanowiącej procent wielkości przedmiotu sporu wynika, iż końcówka tej kwoty liczy się w groszach należy ją zaokrąglić w górę do pełnego złotego. Regulacja ta ma ogromne znaczenie zwłaszcza, w związku z postępującym formalizmem postępowania cywilnego, zwłaszcza w sprawach gospodarczych. Zgodnie z art. 130(2)§ 1 kpc pismo wniesione przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego, które nie zostało należycie opłacone, przewodniczący zwraca bez wezwania o uiszczenie opłaty. Jednakże jeśli w terminie tygodniowym od dnia doręczenia zarządzenia o zwrocie pisma strona może uiścić brakującą opłatę, która o ile została wniesiona we właściwej wysokości powoduje, iż pismo wywołuje skutek od daty pierwotnego wniesienia. Najbrzemiennieszym w skutkacj jest natomiast zapis par. 3 art. 130(2) kpc, gdyż zobowiązuje Sąd do odrzucenia, bez wezwania o uiszczenie opłaty pismo wniesione przez adwokata, radcę prawnego lub rzecznika patentowego zawierające środki odwoławcze lub środki zaskarżenia (apelację, zażalenie, skargę kasacyjną, skargę o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia, sprzeciw od wyroku zaocznego, zarzuty od nakazu zapłaty, skargę na orzeczenie referendarza sądowego), podlegające opłacie w wysokości stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu zaskarżenia. Omówione przepisy stosuje się także do pisma wniesionego w postępowaniu w sprawach gospodarczych, gdy przedsiębiorcy nie reprezentuje adwokat lub radca prawny. Z uwagi na powyższe w przypadku gdy w sprawie gospodarczej występuje profesjonalny pełnomocnik lub nawet gdy przedsiębiorca reprezentuje się samodzielnie, składając środki zaskarżenia orzeczeń, należy bezwzględnie przestrzegać przepisu art. 21 Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych i zaokrąglać w górę do pełnego złotego opłatę sądową, aby umożliwić dokonanie kontroli instancyjnej orzeczenia. Na podobnym stanowisku stanął również Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 22 listopada 2006 r. (sygn. akt III CZP 83/06) uznając, iż apelacja wniesiona przez adwokata, bez spełnienia obowiązku zaokrąglenia w górę końcówki uiszczonej opłaty stosunkowej do pełnego złotego, podlega odrzuceniu. ŁUKASZ KREFT.

copyright Grupa3m « logowanie
Jeżeli problemy związane z nierzetelnymi płatnikami dotknęły Państwa już dzisiaj lub spodziewacie się Państwo, że mogą one wystąpić w przyszłości,
doradzimy, jak najskuteczniej z nimi walczyć. Wystarczy skontaktować się z najbliższym naszym biurem lub centralą w Gdyni.