Wtorek 26 Listopad 2024, Leona, Leonarda, Lesławy Firma Oferta Nasze atuty Współpraca Kontakt
Aktualności
Archiwum
Dokumentacja
Rekomendacje
Praca

 
PRZERWANIE BIEGU PRZEDAWNIENIA A PORĘCZYCIELE (19.08.2005)
Ogólne terminy przedawnienia zawarto w art. 118 KC, wynoszą one 10 lat, lecz dla roszczeń o świadczenia okresowe i związane z prowadzeniem działalności gospodarczej 3 lata. Każdorazowo musimy upewnić się czy umowa, w wyniku której zamierzamy dochodzić swoich praw, nie przedawnia się w innm czasie. Dla przykładu można wskazać bardzo popularną formę stosunków zobowiązaniowych mianowicie sprzedaż. Zgodnie z art. 554 KC, roszczenia z tego tytułu, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przedawniają się z upływem dwóch lat. Upływ terminu przedawnienia, wbrew powszechnej opinii, nie oznacza, że roszczenia nie można dochodzić przed sądem, dług nadal istnieje, przechodząc jedynie w zobowiązanie naturalne (nie zabiezpieczone przymusem państwowym). Na zasadzie Art. 117. § 2. KC ten, przeciwko komu wytoczono sprawę, może uchylić się od zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Na podstawie powyższego sąd nie bada z urzędu czy sprawa jest przedawniona, chyba że pozwany na upływ tego okresu powołuje się. Jeśli strony długotrwale próbują rozwiązać sprawę polubownie, nieodzowym jest uzyskanie od dłużnika oświadczenia o uznaniu długu, ponieważ wg Art.123. § 1. KC bieg przedawnienia przerywa się m.in. przez uznanie roszczenia przez dłużnika, a omawiany termin biegnie na nowo. W wielu przypadkach, oprócz dłużnika głównego, występują także poręczyciele jako współdłużnicy solidarni (Art. 881. KC W braku odmiennego zastrzeżenia poręczyciel jest odpowiedzialny jak współdłużnik solidarny.) Dlatego istnieje możliwośc pozwania oprócz pożyczkobiorcy - dłużnika głównego, także poręczycieli, jako dłużników solidarnych. Szczególnego podkreślenia wymaga jednak fakt, że pomimo uznania długu przez niektórych zobowiązanych i przerwania terminu przedawnienia, biegnie ono nadal wobec pozostałych, którzy nie uznali jednoznacznie długu, mogą w rozpoczętym postępowaniu sądowym wnieść zarzut przedawnienia. W efekcie sąd oddali powództwo wobec dłużników, w stosunku do których termin przedawnienia upłynął. Z uwagi na powyższe, warto każdorazowo sprawdzić omawiany termin i skierować sprawę do sądu przed jego upływem, gdyż daje nam to pewność maksymalnego zabiezpieczenia wierzytelności. Jeśli zwlekamy z powództwem nie zapominajmy o uzyskaniu oświadczenia o uznaniu długu od dłżników, także solidarnych (np. poręczycieli). (Łukasz Kreft)

copyright Grupa3m « logowanie
Jeżeli problemy związane z nierzetelnymi płatnikami dotknęły Państwa już dzisiaj lub spodziewacie się Państwo, że mogą one wystąpić w przyszłości,
doradzimy, jak najskuteczniej z nimi walczyć. Wystarczy skontaktować się z najbliższym naszym biurem lub centralą w Gdyni.