Wtorek 26 Listopad 2024, Leona, Leonarda, Lesławy Firma Oferta Nasze atuty Współpraca Kontakt
Aktualności
Archiwum
Dokumentacja
Rekomendacje
Praca

 
Tekst jednolity po każdej nowelizacji. (03.01.2006)
Kto choć raz próbował czytać wielokrotnie zmieniane ustawy (np. podatkowe), musiał poszukiwać fragmentów tekstów w różnych aktach prawnych. Dotychczas można było temu zaradzić, korzystając np. z komercyjnych wydawnictw oferujących ujednolicone akty prawne. Wprawdzie marszałek Sejmu musiał ogłaszać teksty jednolite ustaw, gdy pojawiało się w nich wiele zmian, ale nie było jednolitych kryteriów oceny tego, do jakiego stopnia poszczególne nowelizacje utrudniają korzystanie z ustawy. Teraz już wiadomo. Tekst jednolity będzie ogłaszany po każdej nowelizacji ustawy. Według obowiązującej od 30 grudnia 2005 r. noweli do ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych (Dz. U. nr 267, poz. 2253) marszałek Sejmu będzie musiał to zrobić w ciągu dwóch tygodni od wejścia w życie nowelizacji. Ale nie tylko marszałek będzie miał taki obowiązek. Ta zasada odnosi się również do innych aktów prawnych. Jeśli zatem np. rząd albo któryś z ministrów będzie zmieniał swoje rozporządzenie, też musi ogłosić jego pełny tekst w wersji aktualnie obowiązującej. Równocześnie przełożono termin obowiązkowego ogłaszania prawa w formie elektronicznej z 1 stycznia na 1 lipca 2006 r. Dotyczy to dzienników urzędowych, skorowidzów do tych dzienników, zbiorów aktów prawa miejscowego ustanowionych przez powiat i zbiorów przepisów gminnych. Przepis o elektronizacji procesu ogłaszania prawa zaproponowała Rada Ministrów, a obowiązek ogłaszania tekstów jednolitych dodano do ustawy w trakcie prac parlamentarnych. Paweł Rochowicz (Rzeczpospolita)

copyright Grupa3m « logowanie
Jeżeli problemy związane z nierzetelnymi płatnikami dotknęły Państwa już dzisiaj lub spodziewacie się Państwo, że mogą one wystąpić w przyszłości,
doradzimy, jak najskuteczniej z nimi walczyć. Wystarczy skontaktować się z najbliższym naszym biurem lub centralą w Gdyni.